زندگی نامه آیت الله وحید خراسانی


  آیت الله حسین وحید خراسانی (زادهٔ ۱۳۰۰ هجری شمسی در نیشابور) مرجع تقلید شیعه دوازده امامی است.

کلاس درس او پررونق‌ترین کلاس حوزه علمیه قم است و به‌طور متوسط در هر جلسه درس وی حدود ۲ تا ۳ هزار طلبه شرکت می‌کنند. وحید خراسانی از مراجع سنتی قم به شمار می‌رود و در سخنان خود انتقادهای فراوانی را نسبت به بزرگان اهل سنت ابراز می‌کند. او همچنین از پایه‌گذاران برگزاری عزاداری در سالگرد شهادت  حضرت فاطمه زهرا است. وحید در این روز و در سالگرد شهادت امام جعفر صادق با پای برهنه، پیاده از دفتر خود تا حرم حضرت فاطمه معصومه در بین دسته عزادار حاضر می‌شود. او یکی از هفت نفری ست که پس از مرگ آیت الله محمدعلی اراکی، در فهرست هفت‌گانه مراجعی قرار گرفتند که جامعه مدرسین حوزه علمیه قم معرفی کرد. صادق لاریجانی، رئیس فعلی قوه قضاییه داماد اوست. دفتر و منزل او در خیابان صفائیه قم قرار دارد.

مراحل تحصیل و اساتید

پس از گذراندن مقدمات و ادبیات عرب، دورهٔ سطح را از محمد نهاوندی فرا گرفت و وسپس برای تکمیل تحصیل علوم دینی در درس خارج میرزا مهدی اصفهانی و آیت‌الله آشتیانی حاضر شد و استفاده‌های فراوانی نمود.

علوم عقلی، فلسفه و حکمت را از میرزا ابوالقاسم الهی و میرزا مهدی اصفهانی آموخت و به قصد تکمیل مبانی در سن ۲۷ سالگی به نجف رفت و در درس آیت الله میرزا عبدالهادی شیرازی و آیت الله محسن حکیم و بخصوص آیت الله سید ابوالقاسم خویی شرکت جست و یکی از شاگردان برجستهٔ وی است.

وحید خراسانی ساختارشکنانه‌ترین زندگی‌نامه در میان مراجع را بر روی وب‌گاه شخصی خود قرار داده‌است؛ تنها عبارت: «جز قصور و تقصیر چیزی ندارم.»

تدریس

او از سال ۱۳۷۸ هجری قمری پس از تدریس سالهای متوالی دروس سطح، درس خارج فقه و اصول را آغاز نمود و نزدیک به دوازده سال در نجف آن را ادامه داد.

پس از بازگشت به ایران در سال ۱۳۹۰ هجری در شهر مشهد به تدریس پرداخت و بعد از یکسال به شهر قم مهاجرت نمود وهم اکنون به تدریس خارج فقه و اصول اشتغال دارد و حوزهٔ او یکی از پر رونق‌ترین دروس حوزهٔ علمیه قم است و در شاخه اصول در حوزه به وحید در اصول شهره‌است.

احکام شرعی

وحید خراسانی در پاسخ به استفتاء در مورد بازی شطرنج در پایگاه اطلاع رسانی‌اش اعلام نمود:

« در صورتی که برد و باخت مالی باشد حرام است . و در صورتی که برد و باخت مالی نباشد بنا بر احتیاط واجب اکید حرام است، و زمانی برد و باخت نیست که قرار نباشد چیزی به برنده بدهند و فقط بازی کردن باشد.   »

موضع گیری ها

مراسم معارفه آیت الله صادق لاریجانی به عنوان رییس قوه قضاییه یک بار لغو شد و با تاخیر چند روز بعد برگزار شد. برخی سایت‌ها خبری منتشر کردند که آیت الله وحید خراسانی دامادش را از احراز این پست بر حزر داشته‌است. این خبر هرگز توسط آیت الله وحید تکذیب نشد و فقط لاریجانی پس از معارفه آن را تکذیب کرد.

وحید خراسانی پس از درگذشت آیت الله حسینعلی منتظری در بیت وی حاضر شد و ضمن تسلیت به خانواده وی گفت :«من سابقه دوستی ۵۰ ساله با آن مرحوم داشتم و آن بزرگوار را در همه جهات و در همه زمانها عالمی عامل می‌دانستم. رحمت و رضوان خدا بر ایشان باد.» وی همچنین از اهانت انجام شده به حجت الاسلام حسن خمینی در مراسم سالگرد درگذشت آیت الله روح الله خمینی ابراز تاسف کرد.

وی در جریان چهار سفر آیت الله علی خامنه‌ای به قم در سال ۱۳۸۹ به دیدار او نرفت و او را به حضور نپذیرفت. گفته می‌شود پیش‌شرط‌های آیت اللهوحید خراسانی برای دادن اجازه ملاقات به خامنه‌ای، آزادی زندانیان، عذرخواهی از ملت ایران و اعلام «نداشتن مرجعیت» بوده‌است.

در آذر ۱۳۸۹ وی نمایش چهره حضرت ابوالفضل را در یک سریال تلویزیونی نامشروع دانست. پس از آن وبگاه الف متعلق به احمد توکلی با ادبیاتی تند به انتقاد از وی پرداخت و پس از مطرح کردن موضوع سریال از او پرسید که چرا رفتار معترضان در روز عاشورای سال قبل و مراسم تشییع آیت الله حسینعلی منتظری را محکوم نکرده‌است. بسیاری از سایت‌ها از جمله شیعه آن لاین این مقاله را اهانت مستقیم به مرجعیت شیعه و دخالت در کار مراجع دانشتند و محکوم کردند.

وی در درس خارج خود در مسجد اعظم قم، در ۱ اسفند ۱۳۸۹، اشاره‌ای به موضوع زندان از نظر فقه نموده و از آن به عنوان موضوعی شدید یاد کرد که فقط فقیهی که به «مُخّ فقاهت» رسیده، می‌داند که حبس در چه مواقعی جایز است. آیت الله وحید خراسانی تاکید نمود که اساس دین بر حریت است: «فقیهی که به مُخّ فقاهت رسیده، میداند حبس در چه مواردی است و چقدر امر حبس شدید است و اساس دین بر حریت بشر است و حبس و زندانی کردن او و حرمان او از جامعه و از خانواده در چه حد از شدت است و موارد حبس در شریعت در چه مواردی و با چه دقتی مطرح شده‌است»[خانوادهٔ گروهی از زندانیان سیاسی این سخنان آیت الله وحید خراسانی را به عنوان انتقاد از دستگاه قضایی کشور تعبیر کرده‌اند و با ارسال نامه‌ای از موضع گیری وی تقدیر نموده‌اند.